Wbrew powszechnemu przekonaniu, że nawrót choroby jest szybkim, niemal sytuacyjnym zjawiskiem, w rzeczywistości jest to powolny proces, który przebiega w trzech fazach: emocjonalnej, psychicznej i fizycznej. Świadomość tych trzech etapów może pomóc w zapobieganiu nawrotom alkoholowym, zanim dojdzie do fizycznego kontaktu z alkoholem lub innym środkiem uzależniającym.
Po zakończeniu leczenia uzależnienia, jednym z największych lęków, z jakimi boryka się wielu nowo wyleczonych osób uzależnionych, jest powrót do nałogu. Nawroty są bardzo częste, a nawet oczekiwane, u osób, które próbują przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu. Wiele osób przechodzi przez wiele nawrotów, zanim z powodzeniem utrzyma długoterminowy powrót do zdrowia.
Nawrót alkoholu lub narkotyków ma miejsce, gdy dana osoba jest w stanie wyzdrowienia lub wstrzymuje się od używania substancji i wraca do poprzedniego zażywania substancji. Nawrót jest bardziej procesem niż wydarzeniem. Zaczyna się subtelnie i staje się coraz gorzej. Aby zrozumieć zapobieganie nawrotom alkoholu, musisz najpierw zrozumieć etapy nawrotów. Dr Steven M. Melemis, MD, PhD i Terence Gorsky opracowali trzy oddzielne etapy procesu nawrotu:
-etap emocjonalnego nawrotu
-etap nawrót mentalnego(psychicznego)
-etap nawrotu fizycznego
Etap 1 -nawrót emocjonalny
Niektóre z sygnałów ostrzegawczych nawrotu emocjonalnego obejmują:
Powstrzymujesz swoje emocje z trudem
Izolujesz się od rówieśników i rodziny
Złe nawyki żywieniowe i spania
Koncentrowanie się na innych ludziach i ich problemach, aby uniknąć własnych
Nie radzenie sobie w zdrowy sposób z lękiem, gniewem lub innymi problemami emocjonalnymi
Nietolerancja
Reakcja obronna (szybka)
Wahania nastroju
Słaba samoobsługa emocjonalna lub fizyczna
Nie masz „trzeźwej przyjemności” lub czasu dla siebie
Aby nie utknąć na pierwszym etapie na ścieżce do nawrotu alkoholowego, warto zadać sobie kilka pytań, aby uzyskać świadomość poprzez autorefleksję.
Spróbuj zadać sobie następujące pytania do autorefleksji:
Czy jesteś dla siebie dobry?
Jak się tam bawisz?
Czy rezerwujesz czas dla siebie, czy jesteś uwięziony w życiu lub dramacie innych?
Jakich umiejętności radzenia sobie używasz?
Co możesz dodać do swojego programu regeneracji, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo emocjonalne i fizyczne?
Czy zwracasz się do swoich emocji, uczuć i myśli? A jeśli tak, to w jaki sposób? A jeśli nie to dlaczego nie?
Czy uczestniczyłeś i uczestniczyłeś w spotkaniach wspierających powrót do zdrowia?
Jak radzisz sobie ze stresorami życia codziennego?
Czy możesz porównać swoją osobistą opiekę i zachowanie teraz z tym, jakie były, gdy aktywnie używałeś? Co jest podobne, a co się zmieniło?
Jednak na tym etapie bardzo ważne jest, aby podzielić się tym, jak się czujesz. Jeśli nie zaczniesz dbać o siebie, będziesz wykończony. Kiedy będziesz wyczerpany, będziesz chciał uciec od rzeczywistości. W miarę narastania napięcia osoba jest coraz bardziej narażona na przejście do drugiego etapu — nawrotu alkoholowego psychicznego.
Etap 2.Nawrót alkoholowy psychiczny
Kiedy zdecydujemy się nie pracować nad żadnym z oznak lub symptomów etapu emocjonalnego, istnieje zwiększone ryzyko przejścia do drugiego etapu nawrotu. To nawrót mentalny( psychiczny). W przypadku psychicznego nawrotu alkoholu, który najlepiej można opisać jako wojnę toczącą się w czyimś umyśle, dana osoba jest narażona na wysokie ryzyko fizycznego nawrotu. Część z nich chce pić, a druga nie. Na tym etapie myśli o piciu nie są rzadkością.
W miarę jak ludzie wchodzą głębiej w fazę nawrotu, ich odporność poznawcza na odrzucenie alkoholu spada, a potrzeba ucieczki wzrasta. Należy pamiętać, że sporadyczne myśli o piciu są normalne na wczesnym etapie powrotu do zdrowia. Ale myśli, które pojawiają się podczas nawrotu psychicznego, są inne, ponieważ są to myśli o dokonaniu faktycznego wyboru nawrotu alkoholu, a nie przelotna myśl o piciu.
Objawy nawrotu psychicznego:
Łaknienie lub fizyczne i psychiczne popędy do zażywania narkotyków i/lub alkoholu.
Refleksje na temat ludzi, miejsc i rzeczy związanych z przeszłym użytkowaniem.
Spotykanie się ze starymi przyjaciółmi, którzy używają alkoholu lub innych narkotyków.
Minimalizowanie skutków wcześniejszego użytkowania lub upiększanie wcześniejszego użytkowania.
Podczas zastanawiania się ludzie zaczynają myśleć o scenariuszach, w których można by z niej skorzystać. Typowym przykładem jest sytuacja, w której ludzie wyrażają zgodę na spożywanie alkoholu podczas wakacji lub wizyt rodzinnych.
Inną formą nawrotu „psychicznego” jest sytuacja, w której ludzie zaczynają myśleć, że mogą sporadycznie wracać do alkoholu, być może w sposób kontrolowany, na przykład raz lub dwa razy w roku.
Człowiek po zastanawianiu się może również przybierać formę zamiany jednej substancji uzależniającej na inną.
Kłamliwym też jest przemyślenie schematów bardziej efektywnego zarządzania z użyciem alkoholu.
Poszukiwanie okazji do nawrotu alkoholu (przesiadywanie ze starymi przyjaciółmi lub brakujące spotkania).
Wyobrażenie sobie, że używasz alkoholu.
Fantazje o używaniu alkoholu.
Planowanie nawrotu alkoholu.
Należy pamiętać, że dokonanie właściwego wyboru staje się coraz trudniejsze, ponieważ głód alkoholu staje się coraz silniejszy.
Metody radzenia sobie z psychicznym nawrotem alkoholu obejmują:
Przewiń do końca „film w myślach”
Kiedy myślisz o używaniu alkoholu, łatwo uwierzyć, że tym razem możesz kontrolować swoje picie. Wyobraź sobie konsekwencje tego, co się wydarzy, czy to fizyczne, psychologiczne czy inne, i zdecyduj, czy naprawdę warto. Następnego dnia możesz nie być w stanie przestać i wpadniesz w to samo błędne koło.
Porozmawiaj z zaufaną osobą(lekarz ,psycholog)
Przydatnym narzędziem jest wyrażanie swoich myśli i uczuć z przyjacielem, członkiem rodziny lub psychologiem. Kiedy zaczynasz dzielić się swoimi myślami i uczuciami, twoje pragnienia zaczynają się rozpraszać. Nie będą tak przytłaczające, a Ty poczujesz się mniej samotny.
Poczekaj 30 minut
Większość pragnień picia alkoholu trwa zwykle od 15 do 30 minut. To może wydawać się wiecznością, ale jeśli jesteś ciągle zajęty lub rozproszony, to szybko się zmniejszy. Dodatkowo można iść na spacer do 30 minut.
Użyj technik relaksacyjnych
Relaks jest ważnym narzędziem w zapobieganiu nawrotom alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ kiedy jesteś spięty, techniki relaksacyjne pomagają zmniejszyć napięcie, drażliwość, łaknienie, złość i niepokój. Kiedy się zrelaksujesz, będziesz bardziej otwarty na zmiany. Głębokie oddychanie i medytacja to doskonałe formy technik relaksacyjnych.
Etap 3: Fizyczny nawrót alkoholu
Kiedy dana osoba nie poświęca czasu na rozpoznanie i zajęcie się objawami nawrotu emocjonalnego i psychicznego ,powrót do nawrotu fizycznego nie trwa długo, zanim osoba doświadczy fizycznego załamania. Obejmuje to picie alkoholu lub używanie innych narkotyków. Najważniejszą rzeczą jest natychmiastowe szukanie pomocy, jeśli jesteś w fizycznym nawrocie, aby zatrzymać błędne koło uzależnienia, zanim będzie za późno.
Uzyskaj pomoc teraz
Jeśli rozpoznasz wczesne oznaki nawrotu emocjonalnego lub psychicznego nawrotu i zrozumiesz objawy oraz strategie zapobiegawcze, możesz poradzić sobie zanim będzie za późno. Pomoc jest dostępna, niezależnie od tego, czy masz fizyczny nawrót alkoholu, czy nie. Jeśli znajdziesz się w którymkolwiek z 3 etapów nawrotu, zachęcamy do szukania pomocy, rozmawiając już dziś ze specjalistą .
W naszej ofercie również:
leczenie biorezonansem, elektroterapia, biorezonans, leczenie uzależnień, nikotyna, tytoń, alkoholizm, narkomania, odwyk, detoks, narkotyki, terapia alkoholizmu, terapia narkomania.