+48 32-259-59-57 drmasiuk@arkadiamed.com Arkadia-Med ul. 3-go Maja 22/1, Katowice

Witamina C

imedis_brt_a_200

Kwas askorbinowy znany jako witamina C wykorzystywany jest zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Nie jest to lek, jednak jego profilaktyczne zażywanie może przynieść szereg korzyści dla zdrowia oraz wyglądu. Najczęściej stosuje się go w celu wzmocnienia ogólnej odporności organizmu, hamowania procesów starzenia się skóry, obniżenia poziomu złego cholesterolu, ochrony przed miażdżycą, niszczenia wolnych rodników, ale nie tylko. Zauważono również antynowotworowe właściwości witaminy C (cały czas prowadzone są badania potwierdzające tę tezę).
Witamina C naturalnie występuje w natce pietruszki, czarnej porzeczce, cytrusach, ziemniakach, kiszonej kapuście, a także w czerwonej papryce. Podczas większego zapotrzebowania organizmu na kwas askorbinowy zaleca się przyjmowanie odpowiednich dawek także w postaci tabletek bądź też kropli. W przypadku chorób nowotworowych i chemioterapii dawkę witaminy C należy ustalić z lekarzem prowadzącym.

Jeśli są Państwo zainteresowani pogłębieniem swojej wiedzy na temat witaminy C i jej pozytywnego działania na organizm, zachęcamy do zapoznania się z poniższą pracą:

Jolanta Szymańska-Pasternak, Anna Janicka, Joanna Bober
Zakład Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
“Witamina C jako oręż w walce z rakiem”.

stat4u