+48 32-259-59-57 drmasiuk@arkadiamed.com Arkadia-Med ul. 3-go Maja 22/1, Katowice

Miażdżyca – leczenie

Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych niewłaściwą dietą, niezdrowym stylem życia oraz przewlekłym stresem jest zaliczana miażdżyca. Jej leczenie, zwłaszcza na zaawansowanym poziomie, jest trudne i skomplikowane, a co więcej, nie prowadzi do całkowitego wyzdrowienia, a jedynie do złagodzenia przebiegu choroby i związanych z nią dolegliwości. Miażdżyca wciąż jest zagadką dla współczesnej medycyny, gdyż jej przyczyny nie do końca zostały poznane.

Co to jest miażdżyca?

Arterioskleroza, gdyż pod taką nazwą również jest znana miażdżyca, to przewlekła choroba polegająca na rozwoju zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w wewnętrznej i środkowej
błonie tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn dolnych. Schorzenie to prowadzi do długotrwałego lub ostrego niedokrwienia wielu organów. Może pojawić się już w dzieciństwie i stopniowo narastać wraz z wiekiem.

Choroba miażdżycowa najczęściej dotyczy takich narządów, jak:

 • serce (choroba niedokrwienna serca, zawał, dławica piersiowa),
 • kończyny dolne (miażdżyca tętnic kończyn dolnych, chromanie przestankowe),
 • mózg (udary).

Czynniki ryzyka choroby miażdżycowej

Czynniki ryzyka miażdżycy można podzielić na takie, które jesteśmy w stanie kontrolować oraz na czynniki niekontrolowane. Do przyczyn niekontrolowanych zaliczają się:

 • wiek – gdyż ryzyko rozwoju miażdżycy wzrasta wraz z wiekiem,
 • dziedziczenie – choroba miażdżycowa częściej jest diagnozowana u osób, u których
  w rodzinie występowały zawały serca i inne schorzenia układu krążenia,
 • płeć – ryzyko pojawienia się miażdżycy jest nieco wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Natomiast czynniki, które jesteśmy w stanie kontrolować to:

 • wysoki poziom cholesterolu – im wyższy poziom cholesterolu tym łatwiej osadza się on wraz z innymi lipidami na ściankach tętnic,
 • duża ilość węglowodanów w jadłospisie – szczególnie niebezpieczne jest spożywanie nadmiernej ilości utwardzonych, nasyconych i nienasyconych tłuszczów typu trans,
 • nadciśnienie tętnicze – miażdżyca częściej jest diagnozowana u osób, które borykają się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi,
 • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu – to jedne z częściej wymienianych przyczyn prowadzących do rozwoju miażdżycy,
 • nadwaga – u osób z nadwagą zazwyczaj występuje nadciśnienie oraz wysoki poziom cholesterolu, w związku z czym osoby otyłe znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na arteriosklerozę,
 • stres – nadmierny oraz długotrwały stres to kolejny czynnik, który może przyczyniać się do rozwoju choroby miażdżycowej,
 • cukrzyca – osoby cierpiące na cukrzycę znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej miażdżycą oraz innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Objawy miażdżycy

Choroba miażdżycowa przez długi czas może nie dawać praktycznie żadnych objawów. Oznacza to, że leczenie miażdżycy jest jeszcze trudniejsze, gdyż schorzenie to często jest rozpoznawane u pacjentów w zaawansowanym stadium. Dopiero kiedy nasze tętnice zostają zwężone o połowę, wówczas zauważamy, że coś zaczyna szwankować: szybciej się męczymy, miewamy trudności z pamięcią i koncentracją. U niektórych pacjentów złogi cholesterolowe mogą odkładać się w skórze (są one widoczne najczęściej jako żółte zgrubienia w okolicach powiek, pod piersiami oraz w zgięciach łokciowych).

Rodzaj objawów w chorobie miażdżycowej na ogół zależy od umiejscowienia zmian.
W przypadku zmian w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych (chromanie przestankowe), pojawia się oziębienie kończyn, owrzodzenie, a także ból w nogach podczas poruszania się. Natomiast w przypadku zmian w naczyniach wieńcowych, najczęstsze objawy wskazujące na chorobę miażdżycową to:

 • ból dusznicowy,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • zawał.

W razie zmian usytuowanych w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, może wystąpić udar mózgu. Z kolei zmiany chorobowe w naczyniach nerkowych najczęściej prowadzą do niewydolności nerek oraz nadciśnienia tętniczego.

Metody leczenia choroby miażdżycowej

W przypadku tak niebezpiecznej i podstępnej choroby, jaką jest miażdżyca, leczenie należy rozpocząć przede wszystkim od wyeliminowania czynników przyspieszających jej postęp (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, dieta bogata w węglowodany, brak aktywności fizycznej, itp.). Duże znaczenie ma także odpowiednie leczenie chorób towarzyszących arteriosklerozie, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Zwykle proces leczenia miażdżycy rozpoczyna się od zmodyfikowania diety oraz wprowadzenia środków farmakologicznych. Jeżeli po określonym czasie nie uzyska się obniżenia poziomu cholesterolu, wówczas należy kontynuować przyjmowanie leków i przebywanie na właściwej diecie. Wśród szerokiej gamy preparatów farmakologicznych o udowodnionej skuteczności w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi znajdują się statyny, fibraty oraz żywice wiążące w jelitach cholesterol pochodzący z pożywienia i zapobiegające jego wchłanianiu do organizmu. Zazwyczaj stosuje się jedną z wyżej wymienionych grup leków. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą metodą leczenia miażdżycy i powiązanych z nią schorzeń jest obniżenie masy ciała w przypadku otyłości lub nadwagi oraz prawidłowe leczenie chorób jej towarzyszących.

Poza środkami farmakologicznymi, choroba miażdżycowa może być również leczona operacyjnie. W przypadku choroby niedokrwiennej serca, metodą leczenia inwazyjnego jest rozszerzenie zwężonych naczyń specjalistycznym balonem, który jest rozprężany w miejscu zwężenia bądź wszycie odcinków naczyń własnych pacjenta (tętnic, żył) omijających zwężenie (tzw. by-passy żylne lub tętnicze). Operacje chirurgiczne obniżają ryzyko wystąpienia zawału, dusznicy bądź udaru mózgu nawet o kilkadziesiąt procent. Trzeba jednak pamiętać, że wymienione zabiegi nie leczą arteriosklerozy, ale łagodzą przebieg choroby i związane z nią dolegliwości.

Alternatywne leczenie miażdżycy w ARKADIA-MED – Katowice

Pomimo usilnych starań kardiologów, miliony osób wciąż cierpią z powodu choroby miażdżycowej. Schorzenie to jest niezwykle niebezpieczne dla serca i całego układu krwionośnego, dlatego tak ważne jest nie tylko prawidłowe, ale także możliwie jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia miażdżycy. W Centrum Medycyny Funkcjonalnej ARKADIA-MED, dogodnie zlokalizowanym na terenie miasta Katowice, proponujemy niekonwencjonalne terapie, które przynoszą zadowalające efekty również w leczeniu zaawansowanej arteriosklerozy.

Istnieją różne metody leczenia choroby miażdżycowej, które na ogół są zależne od stadium schorzenia. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kwasu alfa-liponowego (ALA).
W Polsce jest to stosunkowo nowa procedura lecznicza, zatwierdzona i dopuszczona do stosowania na obszarze naszego kraju, która wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie osób borykających się z przewlekłymi chorobami układu krążenia. Wielkim atutem kwasu ALA są przede wszystkim jego właściwości oczyszczające, dzięki którym organizm może wyeliminować toksyny i metale ciężkie. Kwas ten jest też silnym antyoksydantem, pozwalającym skutecznie likwidować stres antyoksydacyjny, stanowiący przyczynę skurczu naczyń odżywiających nerwy.

W Centrum Medycyny Funkcjonalnej w Katowicach proponujemy kompleksowe leczenie coraz powszechniejszej choroby cywilizacyjnej, jaką jest miażdżyca, między innymi przy wykorzystaniu ozonoterapii. Terapia ozonowo-tlenowa stanowi jedną z niekonwencjonalnych metod leczniczych, która od wielu lat znajduje miejsce w medycynie jako wspomagająca leczenie podstawowe, w szczególności w tych przypadkach, w których nie przynosi ono pacjentowi zadowalających efektów.

Jednym z głównych założeń ozonoterapii jest uruchomienie zmiataczy wolnych rodników. Zastosowanie mieszaniny ozonowo-tlenowej, podawanej do krwi jest skuteczne nie tylko
w przypadku takiej choroby, jak miażdżyca, ale także miażdżycy zarostowej kończyn, owrzodzeń oraz ran związanych z niedokrwieniem kończyn dolnych. Ozonoterapia, którą przeprowadzamy w placówce ARKADIA-MED zlokalizowanej w mieście Katowice, może być także z powodzeniem stosowana w chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, w stanach poudarowych oraz w zespole niedokrwiennym mózgu.

stat4u