+48 32-259-59-57 drmasiuk@arkadiamed.com Arkadia-Med ul. 3-go Maja 22/1, Katowice

Borelioza leczenie

Borelioza leczenie- Jedną z coraz częściej diagnozowanych chorób zakaźnych jest borelioza, której leczenie jest skomplikowanym, długotrwałym oraz złożonym procesem. Schorzenie to stanowi chorobę wielonarządową, wywoływaną przez krętki Borrelia burgdorferi sensu lato, które są przenoszone przez kleszcze Ixodes. Jej obraz kliniczny wiąże się z zajęciem stawów, skóry, układu nerwowego oraz mięśnia sercowego.

Oferta Centrum Medycyny Funkcjonalnej ARKADIA-MED z siedzibą na terenie miasta Katowice, poza możliwością wykrycia boreliozy w organizmie, obejmuje również eliminację bakterii Borrelia dzięki zastosowaniu nowatorskich zabiegów biorezonansowych, bez wykorzystania środków farmakologicznych.

Czym jest borelioza?

Krętkowica kleszczowa, gdyż taką inną nazwę nosi borelioza, stanowi wieloukładową chorobę zakaźną, która jest przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny pajęczaka. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Najwięcej zachorowań na krętkowicę kleszczową każdego roku odnotowuje się w północno-wschodnich stanach USA, w Europie Środkowej, Rosji oraz Skandynawii. W Polsce większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między 1 maja a 30 listopada. Rejonem endemicznym w naszym kraju jest przede wszystkim jego północna część, a więc województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, pomorskie oraz zachodnio-pomorskie.

Jeżeli na jakimś terenie nie odnotowuje się zachorowań na boreliozę, to nie oznacza, że ich tam nie ma, a jedynie krętkowica kleszczowa nie jest tam rozpoznawana i/lub jej przypadki nie są ewidencjonowane.

Kilka słów o historii boreliozy

Jako pierwszy, rumień wędrujący (główny objaw towarzyszący boreliozie) z ukąszeniem przez kleszcza powiązał na początku XX wieku szwedzki dermatolog Arvid Afzelius. Jest on jednocześnie autorem pierwszej pracy wyjaśniającej etiologię choroby. W późniejszych latach, badania nad krętkowicą kleszczową kontynuowało dwóch francuskich lekarzy neurologów: Charles Garin i Antoine Bujadoux. W latach siedemdziesiątych XX wieku został opublikowany opis kilkunastu przypadków zapalenia stawów u dzieci z okolic miasteczek Lyme oraz Old Lyme w Stanach Zjednoczonych, które powiązano ze zmianami skórnymi po ukąszeniach kleszczy. Serie badań doprowadziły w końcu naukowców do odkrycia bakterii odpowiedzialnej za rozwój boreliozy w ludzkim organizmie.

Borelioza leczenie - Gdzie można zarazić się tą chorobą?

Jak już wiadomo, borelioza jest chorobą, której leczenie jest procesem żmudnym i długotrwałym, dlatego warto wiedzieć, gdzie można się nią zarazić i w jaki sposób jej zapobiegać.

Kleszcze pospolite najlepiej czują się w miejscach cechujących się dużą wilgotnością. Można się z nimi zetknąć praktycznie w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie występują lasy liściaste, mieszane i iglaste, z gęstym poszyciem. Osobniki te znajdują się także w zaroślach, parkach, działkach, zieleńcach, itp. Ulubionym miejscem kleszczy pospolitych i łąkowych są w szczególności obrzeża lasów, miejsca pod drzewami oraz pobocza wąskich ścieżek. Warto też pamiętać, że pajęczaki te mogą gromadzić się w szparach podłogowych, na ścianach, pod tapetami i parapetami. Kleszcze zazwyczaj atakują człowieka w ciągu dnia, tylko niektóre gatunki są aktywne nocą.

Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:

 • wystrzeganie się wypraw w rejony, w których występuje dużo kleszczy,
 • noszenie odpowiedniego ubioru, szczelnie zakrywającego całe ciało (długie spodnie, koszula lub bluza z długim rękawem, zakryte buty),
 • stosowanie środków odstraszających kleszcze, komary i meszki,
 • niesiadanie na powalonych pniach drzew (mogą one stanowić miejsce pobytu młodych kleszczy),
 • unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach i łąkach,
 • dokładne sprawdzanie ciała po każdorazowym pobycie w lesie.

Borelioza leczenie - Jak rozpoznać objawy?

Tzw. objawy wtórne boreliozy zazwyczaj pojawiają się w ciągu dwóch tygodni od ukąszenia kleszcza. Najczęściej są to zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne, ale część pacjentów skarży się też na zapalenie stawów. Jest to wyraźny sygnał, że osoba ukąszona powinna jak najszybciej wykonać test, na podstawie którego zostanie stwierdzone, jakim schorzeniem zaraził ją kleszcz. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że borelioza jest tylko jedną z chorób odkleszczowych. Bardzo niebezpieczna jest też toksoplazmoza, ludzka anaplazmoza granulocytarna, mykoplazma oraz choroba „kociego pazura”.

borelioza leczenieZazwyczaj rok od zakażenia, borelioza przechodzi w postać przewlekłą. W tej fazie choroby, lista symptomów jest bardzo szeroka. Mogą pojawić się dreszcze, nocne poty, gorączka, bóle gardła, bóle i sztywność szyi oraz wiele innych objawów. Chory może narzekać na problemy z mową, mieć kłopoty z orientacją czy zmagać się z paraliżem mięśni twarzy.

Jak się okazuje, nie tylko leczenie boreliozy, ale i prawidłowe jej zdiagnozowanie jest bardzo trudne. Lekarze często leczą pacjentów na choroby dające bardzo podobne objawy, takie jak np. stwardnienie rozsiane.

Najczęściej diagnozowane objawy boreliozy to:

 • zmęczenie, które nie wiąże się z brakiem odpoczynku,
 • napady otępienia, rozpoznawane jako upośledzenie postrzegania otaczającej rzeczywistości,
 • nadwrażliwość na alkohol,
 • wypadanie włosów,
 • huśtawki nastrojów,
 • naprzemienne biegunki oraz zaparcia,
 • zaburzenia oddychania (bezdech w czasie snu),
 • niedoczynność tarczycy,
 • trzeszczenie i bóle szyi,
 • objawy grypopodobne,
 • napadowe bóle karku bez wyraźnej, nieuchwytnej przyczyny,
 • zaburzenia wzroku: nieostre widzenie, mroczki przed oczami, itp.,
 • zaburzenia słuchu: uciski, piski oraz szumy w uszach,
 • prawidłowa lub obniżona temperatura ciała.

Borelioza leczenie oficjalne

borelioza leczenieNie od dzisiaj wiadomo, że dla współczesnej medycyny leczenie boreliozy należy do trudnych, a jego powodzenie w dużej mierze jest uzależnione od skuteczności przenikania leku do zarażonych tkanek, doboru właściwego antybiotyku oraz szybkości podjęcia leczenia. Zbyt późne postawienie diagnozy, a także nieodpowiednie podawanie leków prowadzi do rozwoju choroby, rozprzestrzeniania bakterii w organizmie oraz powstania nieodwracalnych uszkodzeń tkanek, a nawet całych organów.

Współcześnie w polskich placówkach zdrowia stosuje się następujący schemat leczenia boreliozy:

 • w fazie pierwszej jest podawana doustnie penicylina półsyntetyczna (amoxicillinum), penicillinum G, antybiotyk makrolidowy (azithromycinum) oraz doxycyclinum,
 • w drugiej i trzeciej fazie z wyraźnymi objawami neurologicznymi stosuje się cefalosporynę (ceftriaxonum), penicillinum G oraz doxycyclinum,
 • w drugiej i trzeciej fazie z symptomami zapalenia stawów (zarówno napadowymi, jak i cyklicznymi) aplikuje się doxycyclinum, cefalosporynę (ceftriaxonum) oraz probenecid + amoxycillinum,
 • w drugiej i trzeciej fazie z objawami ze strony układu krążenia podaje się pacjentowi penicylinę półsyntetyczną (amoxicillinum), penicillinum G oraz cefalosporynę (ceftriaxonum).

Leczenie boreliozy w ARKADIA-MED w Katowicach

Centrum Medycyny Funkcjonalnej ARKADIA-MED z siedzibą na terenie miasta Katowice, prowadzi terapię mającą na celu leczenie boreliozy, z wykorzystaniem innowacyjnych zabiegów biorezonansu magnetycznego (terapia odruchowa). Leczenie falami elektromagnetycznymi wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, a ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku. Podstawowa seria najczęściej obejmuje od dziesięciu do piętnastu zabiegów, ale u większości pacjentów pierwsze widoczne objawy można odnotować już po trzech-czterech przeprowadzonych zabiegach (ustępują dolegliwości bólowe, powraca ruchomość kończyn, schodzi gorączka, znika obrzęk). Przy niektórych, szczególnie opornych typach bakterii Borrelia, liczba koniecznych zabiegów musi zostać zwiększona, co trudno jest z góry przewidzieć.

Stosowane przez nas terapie, dzięki którym leczenie tak niebezpiecznej choroby, jak borelioza, staje się efektywne, pozwalają na:

 • pobudzenie organizmu do walki z ukrytymi formami krętków,
 • wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości bólowych mięśni i stawów,
 • wzmocnienie organizmu, a zwłaszcza układu odpornościowego,
 • neutralizację obciążenia bakteryjnego,
 • usunięcie stanów zapalnych,
 • poprawienie sprawności układu nerwowego.

Terapia biorezonansowa, którą proponuje placówka ARKADIA-MED, dogodnie zlokalizowana na terenie miasta Katowice, stanowi alternatywną oraz skuteczną formę terapii lekoopornej, przewlekłej boreliozy, w sytuacji kiedy medycyna konwencjonalna staje się bezsilna, a stosowanie preparatów farmakologicznych nie przynosi żadnych efektów.

Rezultat udanego leczenia boreliozy terapią biorezonansową jest podobny jak efektywnej antybiotykoterapii, ale efekt zazwyczaj jest osiągany znacznie szybciej i bez obciążania organizmu lekami, często wywołującymi szereg niepożądanych skutków ubocznych. Z tego względu pacjenci, którzy decydują się na leczenie biorezonansem magnetycznym, na ogół czują się zdecydowanie lepiej niż po terapii lekowej, która prowadzi do osłabienia organizmu. Ten sposób leczenia stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich tych osób, które nie uznają antybiotyków i z definicji wybierają naturalne, przyjazne organizmowi formy walki z chorobą.

Borelioza leczenie - Gwarancja skuteczności terapii

Terapia boreliozy, proponowana przez ARKADIA-MED w Katowicach, jest objęta gwarancją skuteczności. Leczenie może być prowadzone równolegle z antybiotykoterapią, jednak trzeba wówczas pamiętać o odpowiednim dawkowaniu środków farmakologicznych (chory powinien to uzgodnić ze swoim lekarzem prowadzącym).

Podejmując leczenie, wcześniej konieczne jest odbarczenie organizmu od niektórych toksyn, wirusów i bakterii, gdyż bez tego terapia w wielu przypadkach nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Dzieje się tak zawsze zwłaszcza w cięższych przypadkach boreliozy. Konieczna może być też kompleksowa detoksykacja organizmu, eliminacja metali ciężkich oraz toksyn wytwarzanych przez grzyby pleśniowe.

Ponieważ borelioza jest chorobą, której leczenie jest niezwykle trudne, warto połączyć siły, korzystając z możliwości, jakie daje zarówno medycyna konwencjonalna, jak i niekonwencjonalna.

 

Znalazłeś ta stronę przez frazy:

borelioza leczenie

leczenie boreliozy

bolerioza objawy

stat4u